Rozciąganie – sprawdź, dlaczego nigdy nie należy z niego rezygnować!

Rozgrzewka, trening właściwy, rozciąganie – to prawidłowy schemat, który powinien obowiązywać przy każdym treningu. Rozgrzewkę, czasem szybko i niechlujnie wykonuje większość osób, ale rozciąganie jest najczęściej pomijanym elementem. Tymczasem przynosi ono wiele korzyści i jest niezbędne dla zachowania zdrowia i sprawności fizycznej. Dlaczego rozciąganie jest tak ważne?

Dobre zakończenie treningu

Rozciąganie powinno zawsze odbywać się na koniec ćwiczeń. Pomaga rozluźnić mięśnie, które w trakcie treningu były zmuszane do stałego skurczu. Dodatkowo poprawia krążenie, dotleniając mięśnie, a to sprawia, że regeneracja mięśni zachodzi szybciej. Dzięki rozciąganiu zmniejszeniu ulega po treningowy ból mięśni oraz zakwasy. To również doskonałe wyciszenie organizmu i przejście do odpoczynku.

Wysmuklenie sylwetki

Rozciąganie, stretching, pilates, czy joga to również doskonały sposób na wysmuklenie sylwetki. Mięśnie ulegają wydłużeniu, co sprawia, że całe ciało wygląda na szczuplejsze. To także wspaniały sposób na walkę z cellulitem oraz poprawę jędrności i stanu skóry, która staje się gładka. Wynika to z lepszego ukrwienia skóry, a co za tym idzie również lepszego jej odżywienia.

Mniejsze ryzyko kontuzji

Wykonanie ćwiczeń rozciągających po treningu, ze szczególnym uwzględnieniem trenowanych partii ciała przygotowuje ciało do kolejnej aktywności. Stawy, mięśnie, a nawet kości ulegają wzmocnieniu, dzięki czemu są mniej narażone na przeciążenie i kontuzje, które mogą wykluczyć z treningów na kilka, a nawet kilkanaście tygodni.

Większa mobilność ciała

Regularne rozciąganie poprawia zakres ruchu i zwiększa mobilność ciała, które staje się bardziej wszechstronne. Temat rozciągania i jego wpływie na nogi i ruchy całego ciała bardzo dobrze jest opisany na portalu nogi.pl. Krok staje się sprężysty, a ruchy płynne, poprawie ulega również gibkość, która ma kluczowe znaczenie w wielu sportach. Dzięki rozciąganiu ciało jest dłużej sprawne fizycznie i lepiej wygląda.