Najczęstsze kontuzje wśród biegaczy

Kolano skoczka

Jest to jeden z najczęstszych i najniebezpieczniejszych problemów podczas biegania. Polega na zapaleniu ścięgna rzepki, ścięgna, które łączy rzepkę z nogą. Jest ono spowodowane powtarzającymi się ruchami. Kolano skoczka początkowo objawia się lekkim dyskomfortem, który z czasem ulega pogorszeniu. Ból pojawia się pod rzepką podczas biegania, lub zginania kolana. Aby uniknąć kontuzji kolan podczas biegania, dobrze się rozgrzej, wykonaj ćwiczenia rozciągające, skupiając się na mięśniu czworogłowym i łydce. Skrócenie kroku również pomoże temu zapobiec.

Zapalenie okostnej kości piszczelowej

Dolegliwość występują w przypadku przeciążenia mięśni, lub gwałtownego zwiększenia intensywności treningu. Innymi słowy, mięśnie nie są przygotowane na dodatkowe obciążenie, jakie na nie nakładasz. Okostna kości piszczelowej jest zewnętrzną błoną pokrywającą kości, a gdy dochodzi do jej zapalenia, powoduje zapalenie okostnej. Objawia się intensywnym bólem po wewnętrznej stronie nogi. Aby temu zapobiec, zaleca się stopniowe zwiększanie wysiłku i bieganie po miękkich nawierzchniach.

Zapalenie powięzi podeszwowej

Jest to dolegliwość, która dotyka nie tylko biegaczy, ale także osoby z nadwagą lub spędzające dużo czasu na nogach. Wśród przyczyn wymienia się stosowanie nieodpowiedniego obuwia lub nagłe zwiększenie intensywności treningowej. Najlepszym sposobem zapobiegania temu zjawisku jest zakup butów do biegania, które są odpowiednie dla Twojego typu stopy. Inną, dobrze znaną przypadłością u biegaczy są bóle stawów. Dowiedz się więcej czym jest to spowodowane: bezprzerwy.pl/bieganie-co-wywoluje-bole-stawow/

Zapalenie ścięgna Achillesa

Jest to stan zapalny ścięgna Achillesa znajdującego się z tyłu nogi. Słaba elastyczność ścięgien łydki i mięśnia podeszwowego może prowadzić do tego urazu. Objawia się bólem w tylnej części podudzia (powyżej pięty). Czasami podczas poruszania kostką słychać również chrzęszczący dźwięk. Jeśli uszkodzenie jest bardzo poważne, może być konieczna operacja. Przed i po treningu należy dobrze rozciągnąć mięśnie tylnej części nóg. Unikaj również biegania po twardych powierzchniach.

Jak wrócić do treningów po kontuzji?

Ważne jest, aby po kontuzji opracować plan treningowy. Porozmawiaj najpierw z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy jesteś gotowy do powrotu do biegania. Czas powrotu do zdrowia zależy od rodzaju urazu, jak również od kondycji fizycznej danej osoby. Na przykład, uraz mięśnia wymaga zazwyczaj mniej czasu na powrót do zdrowia niż uraz ścięgna.

Po wysłuchaniu swojego lekarza lub terapeuty, spróbuj najpierw chodzić. Jeśli nie odczuwasz bólu, możesz uprawiać jogging, nie obciążając zbytnio organizmu. Na początku powinieneś przeplatać chodzenie z lekkim joggingiem, potem możesz zwiększyć tempo. Częstotliwość treningów powinna wynosić dwa lub trzy razy w tygodniu, dopóki nie odzyskasz sił i nie wejdziesz w rytm. W pozostałym czasie możesz wykonywać inne rodzaje ćwiczeń.