Bieganie w upalne dni – jak przetrwać trening w ekstremalnych warunkach?

Bieganie zdecydowanie zalicza się do najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Chętnie uprawiamy, je amatorsko dbając, w ten sposób o swoją formę i sylwetkę. To dość wymagająca aktywność, ale przy tym również satysfakcjonująca i efektowna. Mówi się, że na bieganie zawsze jest pogoda, a trening w trudnych warunkach najlepiej hartuje ducha.

Biorąc, jednak pod uwagę aktualne warunki pogodowe należy szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wysiłku. Dokuczliwy upał nie musi wcale stać się wymówką do opuszczenia treningu. Wystarczy wybrać odpowiednią porę dnia i się przygotować. Istotne jest też miejsce oraz nasz komfort.

W upalne dni warto przemyśleć też inny rodzaj aktywności poza domem – nordic walking.

5 zasad dla biegacza na upalne dni!

Przede wszystkim nie należy biegać w godzinach najwyższego wzrostu temperatury, kiedy słońce jest najwyżej. Najlepszą porą na bieganie w upalny dzień będzie wczesny poranek lub wieczór po zachodzie słońca. Wówczas słońce już nie grzeje, a powietrze staje się przyjemniejsze.

Należy unikać tras nasłonecznionych. W miarę możliwości, jako miejsce treningu biegowego warto wybrać leśną ścieżkę lub pełen drzew park. W takich miejscach upał z pewnością jest mniej dokuczliwy.

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczem do uniknięcia przegrzania. Zaleca się spożywać mniej więcej 170-225 ml płynów co 15-20 minut. Nawadniać należy się również podczas samego treningu, dlatego trzeba pamiętać o zabraniu wody na trening w upalny dzień.

Lekka i termoaktywna odzież, która zapewni wysoki komfort. Powinna ona nie krępować ruchów i skutecznie odprowadzać wilgoć. Podczas treningu biegowego w upał z pewnością wytwarzamy więcej potu, a zbyt duża wilgoć działa na naszą niekorzyść – przyspiesza proces odwodnienia organizmu.

Ochrona skóry przed słońcem! To kolejna kwestia, o której należy pamiętać nie tylko podczas letniego wypoczynku, ale również podczas aktywności na świeżym powietrzu. Na trening biegowy na dworze w upał należy zastosować krem z wysokim filtrem, najlepiej przeznaczony dla osób aktywnych (wówczas nie będzie spływał z nas wraz z potem).