Czy każdy może przebiec maraton? Co trzeba wiedzieć?

Który biegacz nie marzył o tym, by wziąć udział w maratonie i wyjść z niego zwycięsko? Niewątpliwie, od czasu pojawienia się „biegowej gorączki”, stała się ona wyzwaniem dla większości biegaczy. Przebiegnięcie tego dystansu wymaga wielu godzin treningów, wysiłku i wytrwałości. Można więc zadać sobie pytanie: czy każdy może przebiec maraton?

Przed podjęciem decyzji o podjęciu się tego wydarzenia, należy się bardzo dobrze zastanowić, gdyż jest to poważne wyzwanie. Sportowcowi przebiegnięcie 42 kilometrów może zająć nawet ponad 5 godzin, przez co uszkodzeniu ulega wiele obszarów ciała, takich jak mięśnie i stawy, z możliwością wystąpienia kontuzji w przyszłości.

Moda na bieganie

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach zapanowała moda na bieganie. Coraz więcej osób dołącza do tej społeczności. Za tym zjawiskiem kryje się również wielu, którzy dzielą się swoimi sukcesami w mediach społecznościowych. Nie ma wątpliwości, że promowanie sportu i zdrowego stylu życia to dobra rzecz, ale musimy uważać, aby nie popełnić błędu i nie wziąć udziału w wyścigu tylko dlatego, że jest modny, albo dlatego, że robią to nasi przyjaciele i koledzy.

Są początkujący biegacze, którzy po ukończeniu biegu na 10 km już myślą o skoku w kierunku maratonu. Prawdopodobnie w większości tych przypadków nie są w stanie nawet go ukończyć, a jeśli nawet, to zapewniam, że nie będzie to w najlepszych warunkach. Choć na mediach społecznościowych widzimy szczęśliwych ludzi z medalami ukończenia, maraton ma drugą stronę medalu. Tą, gdzie wielu ludzi doznaje obrażeń, naraża swoje zdrowie, a nawet życie.

Zawsze stawiaj sobie wyzwania, które odpowiadają twojemu aktualnemu poziomowi sprawności fizycznej. Oczywiście, możesz stawiać sobie cele na przyszłość, ale zawsze rób krok po kroku. Długie dystanse to nie zabawa.
Skąd masz wiedzieć, czy jestem gotowy na maraton?

Oto kilka wskazówek, aby sprawdzić, czy jesteś gotowy na to wyzwanie:

  • Powinieneś biegać i trenować regularnie od co najmniej dwóch lat.
  • Jesteś gotowy, jeśli zmierzyłeś się z co najmniej dwoma półmaratonami i przeszedłeś je bez problemów i z dobrym samopoczuciem.
  • Musisz być w stanie trenować 50-70 kilometrów tygodniowo.
  • Jeśli uznasz, że jesteś już gotowy na maraton pod każdym względem, doskonałą okazją do przetestowania swoich możliwości będzie Maraton patriotyczny we Wrocławiu.

Trening psychologiczny

Maraton to nie tylko próba fizyczna, bo podstawową rolę odgrywa nasz umysł. Przebiegnięcie 42,195 km to wyzwanie psychologiczne. Musisz popracować nad pewnością siebie, koncentracją i samokontrolą emocji. Bardzo ważne jest, abyś zwracał uwagę na te aspekty podczas swoich sesji treningowych. Pamiętaj, że praca nad swoim ciałem i umysłem jest niezbędna, aby przebiec maraton.