Buty do biegania z kolcami – kiedy warto rozważyć zakup?

Bieganie staje się coraz popularniejszym sportem. Nic w tym jednak dziwnego, gdyż jest to idealny trening kondycyjny, a także pozwoli on spalić zbędne kalorie i znacznie wymodelować sylwetkę. Niemniej jednak każdy z biegaczy z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że niezbędne staje się odpowiednie wyposażenie, a w szczególności buty do biegania. Jednak rynek akcesoriów sportowych oferuje obecnie ich różnorodne modele. Wyróżniają się jednak buty do biegania z kolcami- kiedy jednak warto ich zakup rozważyć?

Po co kupić buty do biegania z kolcami?

Buty do biegania z kolcami są głównie przeznaczone dla osób, które trenują sprinty. Dlaczego? Otóż na krótkich dystansach i przy ogromnych prędkościach, biegacze nie mogą pozwolić sobie na zbyt wolne odbicie się od podłoża, a także na poślizgnięcie się. W sprintach liczy się praktycznie każda sekunda oraz najwyższe bezpieczeństwo biegacza. Buty do biegania z kolcami mają przede wszystkim zapewnić odpowiednią przyczepność, co z kolei pozwoli na odpowiednie odepchnięcie się od toru. Co więcej buty do biegania z kolcami pozwolą nam na uzyskanie znacznie większej dynamiki, a także poprawę swoich wyników na każdym kolejnym treningu. Buty do biegania z kolcami warto więc rozważyć w momencie, kiedy trenujemy sprinty i bieganie krótkich dystansów, w których liczy się przede wszystkim szybkość oraz dynamika. Warto pamiętać, że tego typu buty do biegania sprawdzą się zarówno do biegania w trenie jak i po profesjonalnym torze.

Jak dobrać buty do biegania z kolcami?

Buty do biegania z kolcami z pewnością każdemu z nas kojarzą się przede wszystkim z profesjonalistami. Niemniej jednak amatorzy również mogą zdecydować się na ich zakup. Taki but powinien posiadać około 6-10 wkrętów na samym przodzie i mogą być one wykonane z metalu lub twardego tworzywa sztucznego. Warto pamiętać, że but musi być lekki i idealnie dopasowany do stopy, tak by ją stabilizował, a jednocześnie zapewniał odpowiednie podparcie.

Buty do biegania z kolcami można podzielić na kilka rodzajów. Najważniejszy podział dotyczy jednak powierzchni, na jakiej będą one wykorzystywane. Znacznie inne modele sprawdzą się w terenie, a jeszcze inne na profesjonalnym torze. Buty do biegania z kolcami po torze mają cienką podeszwę i znacznie więcej kolców, które są wykonane zarówno z metalu jak i z tworzyw sztucznych. Buty do biegania z kolcami w terenie zwykle mają mniejszą liczbę kolców, a jednocześnie są odpowiednio wyprofilowane, by zapewnić biegaczom maksymalny komfort i stabilność.