Bieganie – co warto wiedzieć zanim udamy się na pierwszy trening?

Ciepłe wiosenne i letnie dni zachęcają nas do aktywności na świeżym powietrzu. Wystarczy spojrzeć za okno, żeby zobaczyć biegaczy, spacerowiczów lub osoby jeżdżące na rowerach. Na bieganie decydują się osoby, które chcą schudnąć i poprawić swoją kondycję. W ciągu godziny biegu możemy spalić około 600 kcal. Jeśli wykonamy trening interwałowy to taką samą ilość kalorii spalimy w około 30 minut.

Co warto wiedzieć zanim udamy się na pierwszy trening?

Wielu początkujących biegaczy popełni jeden podstawowy błąd, a jest to zbyt szybkie tempo biegu. Przez to przebiegnięcie nawet małego dystansu będzie niemożliwe bez zadyszki. Z kolei zadyszka może skutecznie zniechęcić nas od wykonania kolejnego treningu. Odpowiednie tempo na początku może być niewiele szybsze od marszu. W czasie biegu powinniśmy móc swobodnie rozmawiać bez zadyszki. Jest to wyznacznik odpowiedniego tempa. W czasie takiego biegu również nasze tętno będzie na umiarkowanym poziomie, co wpłynie na lepsze spalanie tłuszczu. Gdy tętno jest zbyt wysokie, nasz organizm pobiera energię głównie z glikogenu, który zmagazynowany jest w mięśniach. Przed samym bieganiem warto poświęcić 5-10 minut na rozgrzewkę. Jest to ważne, ponieważ przygotowane do treningu ciało jest mniej podatne na kontuzje. Warto udać się na bieganie do parku lub lasu. Miękka nawierzchnia lepiej amortyzuje nasze kroki. Po zakończonym treningu powinniśmy przeznaczyć czas na rozciąganie. W ten sposób unikniemy powstawania zakwasów następnego dnia.

Jak ubrać się na bieganie?

W bieganiu najważniejsze są wygodne buty. To właśnie dzięki nim możemy pokonywać kolejne kilometry. Na początku wystarczą wygodne buty, w których chodzimy na co dzień. Jednak z czasem lepiej kupić buty przeznaczone do biegania. Buty tego typu dobrze amortyzują nasze ruchy, co poprawia komfort ćwiczeń. To właśnie na buty warto wydać najwięcej pieniędzy. Dobre buty ze średniej półki możemy kupić za około 200-300 złotych. Do biegania musimy się również odpowiednio ubrać. Ubiór musi być dostosowany do panującej na zewnątrz pogody. W ciepłe letnie dni u mężczyzn sprawdzi się t-shirt i krótkie spodenki. Z kolei u kobiet lepiej sprawdzi się biustonosz sportowy zamiast koszulki. W chłodne wiosenne dni zdecydowanie lepiej wybrać długie spodnie lub legginsy. Bluza sportowa lub kurtka typu softshell dobrze ochroni nas przed zimnem. Jeśli chcemy biegać w czasie deszczu, to warto wybrać kurtkę przeciwdeszczową. W zimne dni przydatna będzie również bielizna termoaktywna, która utrzymuje temperaturę ciała na odpowiednim poziomie. Nie zapominajmy o czapce i rękawiczkach.

Słuchanie muzyki to dla wielu nieodłączny element biegania. W tym celu warto kupić bezprzewodowe słuchawki. Dzięki nim nie będzie problemu z plączącym się kablem. Na telefon warto kupić opaskę na ramię. Tego typu gadżet jest wodoodporny, dlatego dobrze sprawdzi się również w deszczową pogodę. Powinniśmy pamiętać również o własnym bezpieczeństwie w czasie biegania. Dlatego jeśli wybieramy się na trening po zmroku, to musimy zaopatrzyć się w odblaski. Dzięki temu będziemy lepiej widoczni dla kierowców. Biegając po lesie, parku lub na wsi warto kupić latarkę. Może być ona czołowa lub taka na klatkę piersiową. W ten sposób będziemy widzieli co znajduje się przed nami.

Dlaczego warto biegać i jak to robić?