Dlaczego warto biegać i jak to robić?

Bieganie to sport, który chętniej uprawiamy w czasie wiosny i lata. Oczywiście niektórzy biegają na świeżym powietrzu bez względu na pogodę. Regularną aktywność fizyczna na świeżym powietrzu ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Dlatego też tak wiele osób decyduje się właśnie na bieganie.

Dlaczego warto biegać?

Bieganie ma wiele korzyści w dla naszego organizmu. Oczywiście musimy pamiętać o regularności. Tylko dzięki regularnym treningom odczujemy pozytywne skutki biegania. Sport ten wzmacnia serce i poprawia pracę układu krążeniowo-oddechowego. W czasie wysiłku wraz z potem wydalamy szkodliwe substancje, co pozwala unormować ciśnienie tętnicze krwi. Zapobiega to powstawaniu nadciśnienia, a także jest pomocne w leczeniu tej choroby. Bieganie jest pomocne również w leczeniu cukrzycy, a także w zapobieganiu jej występowania. Osoby, które często chorują powinny zacząć biegać, gdyż wpływa to na poprawę odporności. Biegacze rzadziej chorują, a także lepiej znoszą różnego rodzaju infekcje. Ostatnim plusem biegania jest jego wpływ na nasz wygląd. Przede wszystkim to dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i pozbycie się cellulitu. Oprócz tego w czasie wysiłku na świeżym powietrzu dotlenia się nasz organizm, co wpłynie na lepszy wygląd skóry. Bieganie to również dobry sposób na walkę ze stresem. W czasie wysiłku i po nim wytwarzane są w naszym organizmie endorfiny, czyli hormony szczęścia. Obniża to poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu. Regularne bieganie może skutecznie obniżyć poziom stresu.

Jak zacząć biegać?

Wielu początkujących biegaczy popełnia jeden błąd, a jest to zbyt szybkie tempo. Prowadzi to do powstania zadyszki, co skutecznie zniechęca nas od wykonywania kolejnych treningów. Na początku tempo naszego biegu może być takie samo jak marszu. Jednak z czasem będziemy biegać szybciej i dłużej. Ważną zasadą jest to, żebyśmy w czasie wysiłku mogli swobodnie rozmawiać bez zadyszki. Jest to znak, że biegniemy w odpowiednim tempie. Jeśli nie jesteśmy w stanie biec bez przerwy przez kilka minut, to powinniśmy zacząć od marszobiegów. Polega to na tym, że biegniemy przez minutę, a następnie przez 30 sekund maszerujemy. Takich serii możemy wykonać 15-20. Po kilku treningach wydłużymy czas biegu o kolejne 30-60 sekund. Z czasem dojdziemy do momentu, w którym będziemy biec bez przerwy 5, 10, czy 30 minut.

Na początku do biegania nie potrzebujemy specjalnego stroju. Wystarczą jedynie obcisłe spodenki lub spodnie, koszulka i wygodne buty. Jednak z czasem kiedy będziemy pokonywać coraz większe dystanse warto zainwestować w strój do biegania. Tutaj najważniejsze są buty. Dobre buty do biegania ze średniej półki cenowej kupimy za około 200-300 złotych. Takie buty posłużą nam przez kilka sezonów. Strój do biegania powinien być wykonany z materiału, który dobrze odprowadza wilgoć. W ciepłe dni dobrze sprawdzi się koszulka, a w przypadku kobiet biustonosz sportowy. W chłodniejsze dni lepiej ubrać bluzę. Jeśli biegamy w zimie, to powinniśmy zakupić bieliznę termoaktywną. Ważne jest to, żeby spodenki lub spodnie przylegały do ciała. Zbyt luźny dół może spowodować otarcia skóry na udach, które skutecznie wykluczą nas z treningów na kilka dni.

Bieganie – co warto wiedzieć zanim udamy się na pierwszy trening?

One thought on “Dlaczego warto biegać i jak to robić?

Dodaj komentarz