Wskazówki dotyczące powrotu do biegania po dłuższej przerwie

Dłuższa przerwa

Po trzech miesiącach spędzonych w domu pierwszą rzeczą, jaką biegacze chcą zrobić jest włożenie butów do biegania i pójście na przebieżkę. Jednak pośpiech nigdy nie jest dobrą rzeczą. Musisz więc być realistą i mieć świadomość, że musisz stopniowo wracać do treningów. Pomoże Ci to uniknąć kontuzji, bólów i sztywności, które często pojawiają się po wielu dniach bez treningu.

Nawet jeśli stosowałeś w domu treningi przekrojowe, takie jak trening siłowy i cardio, bieganie jest bardzo wymagającym sportem, który wymaga wcześniejszego przygotowania.

Jeśli więc byłeś przyzwyczajony do biegania przez 4 lub 5 dni, powinieneś wyluzować. Najważniejsze jest, aby czuć się dobrze i nie forsować się zbytnio przez pierwsze kilka dni. Po kilku tygodniach wrócisz do tego samego poziomu i znów będziesz w stanie dać z siebie 100%.

Jednak bieganie na świeżym powietrzu nie jest jedyną opcją. Jeśli chcesz zostać w domu i nie męczyć się, możesz skorzystać z bieżni. Jest to doskonała alternatywa dla biegania na świeżym powietrzu, która pozwoli Ci zaoszczędzić czas, zapewni bezpieczeństwo i sprawi, że będziesz mógł kontynuować swoje treningi.

Na przykład, jeśli dzieci są w domu lub pracujesz na odległość, jest to świetna opcja. W ten sposób można uzyskać sprawność fizyczną bez wychodzenia z domu. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać bieżnię.

Jednak po tak wielu dniach bez biegania możesz nie wiedzieć, od czego zacząć. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka wskazówek i porad, które pomogą Ci wrócić do biegania!

Jak wrócić do biegania po dłuższym okresie?

Aby pomóc Ci w powrocie do intensywnych sesji biegowych, musisz najpierw zastosować się do szeregu wskazówek, które pozwolą Ci wrócić do normalnego trybu treningowego.

Wcześniejsza rozgrzewka

Poświęcenie kilku minut na rozruszanie ciała i stawów jest bardzo ważne. W ten sposób zaczniesz powoli, a Twoje mięśnie będą gotowe do rozpoczęcia biegu.

Naprzemienny bieg i chód

To jest jak zaczynanie wszystkiego od nowa. W ciągu trzech miesięcy Twoje ciało traci wiele wydolności, zwłaszcza jeśli chodzi o sporty sercowo-naczyniowe, takie jak bieganie. Nawet jeśli wykonywałeś trening siłowy naprzemiennie, nie działa on na mięśnie i ciało w ten sam sposób.

Przez pierwsze kilka dni należy na przemian chodzić i biegać. Stopniowy powrót do biegania pomoże Ci uniknąć kontuzji i sztywności.

Zmniejszenie intensywności i czasu

Tak jak powinieneś zmniejszyć dystans, który zwykle biegasz, powinieneś również zmniejszyć czas i intensywność biegu. Możesz zacząć od biegania o połowę mniej niż kiedyś. Na przykład, jeśli do tej pory biegałeś przez godzinę, przez pierwsze kilka dni najlepiej biegać tylko przez 30 minut. W miarę upływu tych dni możesz zwiększać intensywność i czas biegu.

Nie przestawaj trenować siłowo

Podstawą każdego biegacza jest trening siłowy. Silne nogi, pośladki i mocny rdzeń pomagają biegaczowi uniknąć kontuzji. Dlatego poprzez siłę zwiększysz masę mięśniową i zwiększysz zarówno wytrzymałość, jak i szybkość biegu.

Pozostawienie dni odpoczynku

Trening i odżywianie są tak samo ważne jak okres odpoczynku. Z tego powodu pamiętaj, że nie będziesz w stanie zregenerować się przez trzy miesiące w ciągu jednego tygodnia. Dlatego pozwól sobie na jeden lub dwa dni odpoczynku, aby Twoje ciało mogło się zregenerować, a mięśnie odpocząć.

Śledź swoje czasy i postępy

Skąd wiesz, czy się poprawiłeś i czy możesz zwiększyć intensywność treningu? Zapisując swoje postępy. Śledzenie swoich czasów, kilometrów, pulsu i odczuć pozwoli Ci wiedzieć, że wykonujesz właściwy trening.

Buty z zerowym dropem – przenieś swoje bieganie na wyższy poziom