Biegać, każdy może! Czyli, jak pokochać bieganie!

Niewątpliwie to, właśnie bieganie jest jednym z najprostszych, najtańszych, a przede wszystkim efektownych sportów aerobowych. Pozwala na szybkie spalanie kalorii, poprawia wydolność organizmu oraz sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji. Co, najważniejsze jest to aktywność, którą zdecydowanie może wykonywać każdy! By, faktycznie bieganie pokochać i czerpać z niego maksimum przyjemności, należy treningi biegowe dostosować do swoich możliwości. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, które zapewni bezpieczeństwo i komfort oraz zapoznać się z właściwą techniką oddychania podczas biegu.

Bieganie – najczęstsze błędy!

Jeśli do tej pory bieganie kojarzy Ci się głównie z wysiłkiem ponad normę, prowadzącym do zakwasów, a niekiedy nawet do zawrotów głowy i wymiotów, znaczy, że coś robiłeś źle! W takich okolicznościach łatwo stracić zapał i szybko zrezygnować. Najczęściej jest to wynik przeceniania swoich możliwości na początkowym etapie oraz nieprawidłowe przygotowanie do treningu. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał, a nad formą trzeba trochę popracować. Podejdź do sprawy racjonalnie i z cierpliwością. Opracuj plan treningów biegowych, który będzie przewidywał stopniowe postępy, jeśli chodzi o tempo i dystans. Pamiętaj o rozgrzewce i odpoczynku. Nie zaleca się biegać na czczo, jak i tuż po posiłku. Optymalnie posiłek należy zjeść około 2h przed bieganiem. Świetnie sprawdzają się produkty bogate w węglowodany, np. banan, płatki z jogurtem, baton energetyczny.

Bieganie – plan treningowy, dla początkujących!

Na dobry początek poleca się marszobieg, czyli aby, bieganie przeplatało się z szybkim marszem. W ten sposób Twój organizm będzie stopniowo i zdrowo przyzwyczajał się do obciążeń. Z czasem, zwiększaj czas biegu, skracając wówczas czas marszu. Podstawowy trening, dla początkujących przewiduje 1 minutę biegu na 2 lub 3 minuty marszu. Początkowy dystans można zaplanować na zaledwie 2-3 km. Pozwól sobie na spokojne poznanie własnych możliwości i stopniowe podnoszenie poprzeczki. Zwiększanie dystansu i tempa, to kwestia indywidualna, sam rozpoznasz najlepszą na to porę. Przekonaj się, jak wiele satysfakcji dostarczają regularne postępy.

Bieganie a odchudzanie

One thought on “Biegać, każdy może! Czyli, jak pokochać bieganie!

Dodaj komentarz