Jak zapewne wiesz, istnieją liczne korzyści z biegania. Warto więc zająć się tym sportem. Jednak, aby robić to bezpiecznie, unikając kontuzji i uzyskując najlepsze wyniki, ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące wskazówki.
1. Maszeruj i biegaj na przemian
Nie próbuj biegać bez przerwy od pierwszego dnia, zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do uprawiania jakiegokolwiek sportu. Zaleca się stosowanie naprzemiennego wykonywania interwałów biegowych i spacerowych. Zacznij od przeplatania dwóch minut marszu z dwiema minutami biegu i stopniowo zwiększaj czas trwania tego ostatniego o jedną minutę, aż będziesz w stanie biegać przez 30 minut bez przerwy. Według wielu ekspertów można to osiągnąć w około 8 tygodni.
2. Biegnij w tempie, które pozwala Ci na rozmowę
Nie popełniaj błędu zbyt mocnego forsowania tempa biegu – jak bez pulsometru możesz stwierdzić, czy utrzymujesz odpowiednią prędkość? Kluczem jest umiejętność prowadzenia rozmowy z innym biegaczem. Jeśli uznasz to za zbyt trudne, zwolnij tempo, aż będziesz w stanie rozmawiać.
3. Wybierz mądrze swoje buty
Buty to podstawowy element wyposażenia biegacza i nic dziwnego, bo to od nich w dużej mierze będzie zależała Twoja wydajność, jeśli chodzi o to ćwiczenie. Kiedy chcesz je kupić, pamiętaj o tych wskazówkach dotyczących wyboru butów do biegania:
- Amortyzacja: dobra amortyzacja jest ważna, aby zapobiec urazom.
- Elastyczność: jeśli nie uprawiasz regularnie sportu, zalecamy wybór elastycznych butów z amortyzacją.
- Nawierzchnia treningowa: wybierz buty dostosowane do terenu, po którym zamierzasz biegać, ponieważ bieganie po trawie to nie to samo, co bieganie po asfalcie czy ziemi.
- Pogoda: jeśli podłoże jest zwykle mokre, wybierz buty, które są do tego przygotowane, ponieważ zapewnią Ci przyczepność, która zapobiegnie poślizgnięciu się i upadkowi. 3 polecane butów dla mężczyzn znajdziesz tutaj: https://www.magazynmody.pl/co-warto-wiedziec-o-meskich-butach-do-biegania-3-interesujace-przyklady-butow-sportowych
4. Pozwól swojemu organizmowi zregenerować się po ćwiczeniach
Zacznij od umiarkowanego biegania i zaplanuj dni odpoczynku między treningami. Tylko w ten sposób unikniesz nadmiernego wysiłku i dasz organizmowi czas na regenerację i stopniową adaptację do ćwiczeń. Jest to niezbędne, aby zapobiec kontuzjom, które jeśli się pojawią, mogą nie tylko zaszkodzić fizycznie, ale także sfrustrować i spowodować rezygnację.
5. Słuchaj swojego ciała
Normalne jest odczuwanie pewnego dyskomfortu fizycznego podczas biegania, zwłaszcza na początku, ale nigdy nie powinieneś odczuwać bólu. Jeśli tak się dzieje, twoje ciało wysyła ci sygnał, że jest problem, bo jeśli czujesz ból w jakiejkolwiek części ciała i kontynuujesz bieg, prawdopodobnie skończysz z kontuzją.