Trening do biegów górskich wymaga trenowania z dużą intensywnością i dodatkowo przeplatania szybkich temp z lżejszymi, aby organizm wiedział, jak reagować na różną intensywność. Przyzwyczajenie się do warunków pracy na wysokości, przy niższym poziomie tlenu, jest niezbędne, wraz z dobrym przygotowaniem fizycznym na siłowni, skupiając się na nogach. Oto seria porad dotyczących treningu do biegów górskich.
1. Dobrym sposobem na trening do biegów górskich jest wykonywanie ich na wysokiej intensywności. Powinieneś trenować na stałym poziomie 80% swoich możliwości, co możesz monitorować za pomocą pulsometru.
2 Treningi biegowe o wysokiej intensywności powinny być połączone z tzw. treningiem interwałowym. Jest to kombinacja odcinków, w których biegniesz na maksimum swoich możliwości, a następnie innych, w których, nie zatrzymując się całkowicie, biegniesz w bardzo niskim tempie. Fizyczne korzyści z tej modalności są takie, że nie gromadzi się kwas mlekowy, który może powodować ból mięśni i następuje poprawa reakcji nerwowo-mięśniowej i wydajności fizycznej. Czas trwania interwałów jest czymś, co powinieneś zaplanować sam, zgodnie z własnymi możliwościami.
3. Jeśli masz możliwość podróżowania, wykorzystaj wolne dni lub weekendy na treningi na wysokościach, które są podstawowym elementem treningu w biegach górskich. W terenie powyżej 1500 metrów zaczynasz odczuwać brak tlenu i ryzykujesz chorobę wysokościową, jeśli nie przyzwyczaisz się do ćwiczeń w takich warunkach. W https://www.bukowina24.pl znajdziesz ciekawe miejscówki do praktykowania biegów w góach.
Należy również pamiętać, że na dużej wysokości następuje zmniejszenie odczuwania głodu i pragnienia, co zwiększa ryzyko wystąpienia zmęczenia lub odwodnienia. Dlatego podczas treningu na wysokości jedz i pij niewielkie ilości, nawet jeśli nie jesteś głodny.
4. Bieganie jest aktywnością obciążającą organizm, która w przypadku biegania po nierównych powierzchniach, takich jak góry, staje się znacznie bardziej szkodliwa dla stawów. Z tego powodu podczas treningu od biegów górskich należy zwrócić szczególną uwagę na dbanie o kolana i kostki, aby lepiej amortyzowały uderzenia i zmniejszały ryzyko kontuzji. Rozgrzewka i specyficzne buty do biegania po górach pomogą chronić Twoje stawy.
5. Część swojego przygotowania powinieneś wykonać na siłowni. Dwa lub trzy razy w tygodniu wykonuj trening siłowy, skupiając się na dolnej części ciała, dzięki czemu Twoje nogi zyskają mięśnie i będą lepiej przygotowane do przystosowania się do biegów górskich i łatwiej zareagują na nachylenia terenu.